Zielona inicjatywa seniorów!

Jeśli masz ukończone 60 lat i mieszkasz na terenie gminy wiejskiej to zapraszamy do wzięcia udziału w ekologicznym projekcie „Zielona inicjatywa – samoorganizacja seniorów na rzecz ochrony środowiska”.

Dzięki przyłączeniu się do naszej inicjatywy z pewnością pogłębisz wiedzę z zakresu ochrony środowiska. Poznasz też innych aktywnych seniorów, które chcą zmieniać na lepsze swoje najbliższe otoczenie.

Uczestniczki i uczestnicy naszego projektu biorą udział w szkoleniach i warsztatach z zakresu zmian klimatu, bioróżnorodności i ochrony ekosystemów.

Kolejnym etapem projektu są warsztaty wyjazdowe między innymi na tereny parków, lasów, obszarów chronionych, które mają na celu zrozumienie zależności klimatycznych oraz mechanizmów funkcjonowania przyrody.

Z kolei w ramach warsztatów planistycznych w pięciu miejscowościch powstanie program działań, dotyczący ochrony ekosystemów w danej okolicy. Program ten będzie mógł być wykorzystywany również przez inne kluby i stowarzyszenia.

Już wiosną 2023 roku uczestnicy podejmą wyzwanie zrealizowania inicjatywy lokalnej oraz Eko-Pikniku. Dzięki lokalnym inicjatywom powstaną między innymi zieleńce, łąki pełne roślin miododajnych, zostaną otoczone opieką ptaki, owady oraz inne zwierzęta. Do wspólnych działań będą mogli przyłączyć się okoliczni mieszkańcy.

Eko-Pikniki będą okazją do podzielenia się z mieszkańcami zdobytą wiedzą, doświadczeniem ale i również zaangażowaniem. Z pewnością nie będzie brakowało tam ciekawych warsztatów, konkursów oraz dobrej zabawy.

Lokalne działania realizowane są w 5 miejscowościach: Jadownikach, Lipnicy Małej, Kłodawie Gdańskiej, Łęczycach i Staniszczach Wielkich.

Podsumowaniem projektu będzie 3 dniowe EKO-Forum seniorów, które odbędzie się jesienią na terenie województwa małopolskiego. Będzie to spotkanie skupiające się na wykładach i warsztatach dotyczących ekologii, wolontariatu dla środowiska, wymiany doświadczeń.

Zainteresowanych seniorów zapraszamy do kontaktu!

Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce
Ul. Żułowska 51