KOLPING INTERNATIONAL

GLOBALNA SIEĆ SOLIDARNOŚCI

 • TO MIĘDZYNARODOWA ORGANIZACJA SPOŁECZNA ZWIŃ

  Dzieło Kolpinga to międzynarodowa wspólnota, którą łączy postać jej założyciela i patrona bł. ks. Adolpha Kolpinga oraz głoszona przez niego idea niesienia pomocy potrzebującym. Nie tylko doraźnej, ale takiej, która wyzwala w obdarowanych inicjatywę, pobudza do solidarności i działania. Katolicka organizacja społeczna, która miała swój początek w XIX wieku, już za życia założyciela – księdza i reformatora społecznego Adolpha Kolpinga – rozrosła się i promieniowała na sąsiednie miasta i państwa ówczesnej Europy. Aby po 170. latach być obecną w ponad 60 krajach Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk, gromadząc ponad 400 tys. członków – sióstr i braci zrzeszonych w 8 800 organizacjach społecznych, zwanych Rodzinami Kolpinga.

 • ZRZESZA ZWIĄZKI NARODOWE KOLPINGA ROZWIŃ

  Organizacja ta stanowi globalną rodzinę, która ma swoją uporządkowaną strukturę. Na wszystkich kontynentach, na których jest obecny Kolping, najmniejsza i podstawowa forma organizacyjna to lokalne Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga. Przeważnie skupia od kilku, kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Stowarzyszenia krajowych Rodzin Kolpinga są zrzeszone w narodowych związkach Kolpinga. A te z kolei mają za zadanie m.in. reprezentować je w strukturach Międzynarodowego Dzieła Kolpinga – organizacji o zasięgu światowym z siedzibą w Kolonii. Międzynarodowe Dzieło Kolpinga jest inicjatorem, koordynatorem i partnerem we współpracy rozwojowej na rzecz kolpingowskich wspólnot w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie.

 • POMAGA LUDZIOM WYJŚĆ Z UBÓSTWA ROZWIŃ

  Od ponad 50 lat pomaga ludziom na całym świecie wyjść z ubóstwa, dzięki tworzeniu warunków do ich samorozwoju, dając impuls do przejmowania inicjatywy. Realizowane projekty i kampanie pomocowe mają na celu dokonanie zmian społecznych skutkujących likwidacją ubóstwa, wzrostem solidarności międzyludzkiej, a przez to budowaniem na całym świecie silnych struktur społeczeństwa obywatelskiego, sprawiedliwości i pokoju.

 • MA REPREZENTANTÓW W ORGANIZACJACH MIĘDZYNARODOWYCH ROZWIŃ

  Międzynarodowe Dzieło Kolpinga ma również reprezentację w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC) w Nowym Jorku oraz w Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w Genewie, gdzie zajmuje stanowisko na rzecz wdrażania standardów społecznych w dziedzinach związanych z rynkiem pracy i poszanowania praw człowieka.

POZNAJ KAMPANIE MIĘDZYNARODOWEGO DZIEŁA KOLPINGA

Poczucie solidarności, budowanie aktywnych partnerstw na różnych poziomach struktur Dzieła Kolpinga w Europie oraz na innych kontynentach – przynoszą niezwykłe efekty.

 • 1. WALKA Z UBÓSTWEM POPRZEZ EDUKACJĘ

  Ubóstwo często ściśle wiąże się z brakiem wykształcenia. Kto nie ma pieniędzy na edukację, ma niewielkie szanse na znalezienie później dobrej pracy. Każdego roku Międzynarodowe Dzieło Kolpinga umożliwia ponad 170. tysiącom młodych ludzi zdobycie kwalifikacji zawodowych i dzięki temu pomaga im wyjść z ubóstwa.

  • RWANDA ROZWIŃ

   W Centrum Kształcenia Zawodowego Kolping w Murambie co roku 130. młodych ludzi kształci się w 11. różnych zawodach. Dla młodzieży to wyjątkowa szansa uzyskania wykształcenia i rozpoczęcia pracy zarobkowej.

  • RPA ROZWIŃ

   Clint z Kapsztadu dorastał w biednej dzielnicy – bez nadziei na dobrą przyszłość. Na szczęście udało mu się wziąć udział w projekcie Dzieła Kolpinga „Work Opportunity Program”, przygotowującym młodych ludzi do rozpoczęcia pracy zawodowej. Oprócz szkoleń ogólnorozwojowych, skorzystał z kursu zawodowego na kucharza, a po udanym stażu, został zatrudniony w bardzo dobrej restauracji. Po raz pierwszy w życiu jest naprawdę szczęśliwy – marzy o podróżach, poznawaniu innych kuchni, a w przyszłości o otwarciu własnej restauracji.

  • FILIPINY ROZWIŃ

   Kursy zawodowe, organizowane w mieście Naga przez lokalne Dzieło Kolpinga, cieszą się dobrą opinią w całym regionie. Absolwenci otrzymują certyfikaty kwalifikacji zawodowych i mają duże szanse na znalezienie dobrej pracy – jak Abegail Buena. Po pomyślnym ukończeniu kursu spawania dostała się na staż w firmie Keppel, która była tak zadowolona z jej pracy, że zaoferowała umowę na czas nieokreślony.

 • 2. MIKROKREDYTY

  Nawet biedni ludzie mają talenty, energię i dobre pomysły biznesowe. Brakuje im jednak pieniędzy, aby wykorzystać swój potencjał. Międzynarodowe Dzieło Kolpinga pomaga w zakładaniu własnej działalności, udzielając rocznie ponad 23 tys. małych pożyczek.

  • BENIN ROZWIŃ

   Chantal otrzymała niewielką pożyczkę na hodowlę świń i dzięki niej stała się odnoszącą sukcesy biznesmenką. Udaje się jej zapewnić byt rodzinie i może posłać wszystkie swoje dzieci do szkoły. Na zdjęciu jej najmłodsza córka Merveille (5 lat).

  • ARGENTYNA ROZWIŃ

   Najpierw stracili pracę, potem założyli własną fabrykę obuwia: „Kolping udzielił nam pożyczki. Udało nam się kupić skóry, podeszwy, wzory i założyć własną małą firmę!”.

 • 3. WSPARCIE DROBNYCH ROLNIKÓW I HODOWCÓW

  Wielu członków Kolpinga na całym świecie żyje z rolnictwa. Często dochody z ich małych, domowych gospodarstw nie wystarczają na wyżywienie rodziny. Dodatkowo susze i inne ekstremalne zjawiska klimatyczne zagrażają uprawom. Kolping uczy rolników i hodowców nowych, skutecznych metod, które pomagają im zwiększyć plony i produkcję oraz dostosować się do zmian klimatycznych.

  • HONDURAS ROZWIŃ

   Antonio i jego bracia założyli odnoszącą sukcesy spółdzielnię kawową. Ich ciężka praca opłaciła się: kawa uprawiana wysoko w górach, stała się hitem eksportowym. Możemy się nią delektować również w Polsce – to kawa TATICO.

 • 4. BUDOWA CYSTERN I STUDNI

  Woda jest zasobem deficytowym w wielu regionach świata. Problem nie ogranicza się tylko do braku czystej wody pitnej dla ludzi. Susza negatywnie wpływa na rolnictwo i hodowlę zwierząt, co powoduje pogorszenie sytuacji drobnych rolników i hodowców. Kolping zapewnia finansowe i technologiczne wsparcie przy budowie cystern, zbiorników na wodę deszczową oraz nowych studni

  • TANZANIA ROZWIŃ

   Elizabeth Leopold i jej rodzina z dumą prezentują nową cysternę. Kobieta codziennie potrzebowała ok. 6 godzin na pokonanie kilkunastu kilometrów w temperaturze ponad 30. stopni, niosąc na głowie ciężki kanister z wodą. Życie zmieniło się z dnia na dzień, gdy jej rodzina i sąsiedzi otrzymali od Kolpinga wspólną cysternę. „Nigdy nie myślałam, że pewnego dnia nie będę musiała już iść tą ścieżką” – mówi z ulgą 47-latka. Jej dzieci też są szczęśliwe: często pomagały matce w tym zajęciu, a teraz mają więcej czasu na naukę oraz znacznie rzadziej chorują, bo piją czystą wodę.

KOLPING INTERNATIONAL W LICZBACH

 • 400 000 CZŁONKÓW
 • 60 KRAJÓW
 • 8 800 RODZIN KOLPINGA
 • 11 MLN EURO
  ROCZNA WARTOŚĆ PROJEKTÓW

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł