« Powrót

Działania dla seniorów ponad granicami

Udostępnij

W dniach 19 – 24 lipca 2021 roku w miejscowości Stiavnicke Bane na Słowacji odbyła się Międzynarodowa Mobilność Mieszana Seniorów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji partnerskich projektu z Bułgarii, Polski, Słowacji oraz Słowenii.

Podczas pięciu aktywnych dni warsztatowych uczestnicy wymieniali się najlepszymi praktykami z zakresu pracy z osobami starszymi i przedstawiali przykłady aktywności realizowane w swoich organizacjach.

Gospodarze przedstawili swoje doświadczenia w pracy z osobami starszymi – zaprosili lektorów, którzy na co dzień prowadzą warsztaty z zakresu nowych technologii dla osób starszych, takich jak kursy komputerowe czy warsztaty fotografii. Eva Šestáková – przewodnicząca Rodziny Kolpinga Sovičky w Stiavnicke Bane przeprowadziła dla uczestników międzynarodowe warsztaty komputerowe oraz zaprezentowała rezultaty pracy lokalnej grupy senioralnej z wykorzystaniem nowych technologii (m.in. kroniki, fotoksiążki, stronę internetową, profil społecznościowy i grupę dyskusyjną).

Dzieło Kolpinga na Słowacji zaprezentowało znaczenie technologii ICT w współprowadzonym przez organizację przedsiębiorstwie społecznym millhill s.r.o. zajmującym się projektowaniem i produkcją sprzętu elektronicznego z wykorzystaniem drewna i innych ekologicznych materiałów.

Uczestnicy mieli okazję obejrzeć proces powstawania drewnianych modeli, które następnie malowali podczas warsztatów plastycznych. Organizatorzy zaprosili artystkę plastyka – Evę Linhartovą-Bachratą, która wspierała uczestników podczas prac malarskich oraz wykładowcę akademickiego i profesora  Bohumíra Bachratego, który omówił znaczenie symboli malarskich w sztucke, nadając wydarzeniu podniosły charakter.

Kolejnym interesującym tematem poruszonym podczas spotkania był wykład oraz dyskusja z psycholog Márią Štetinovą, która bazując na swej pracy w Centrum Psychologii Klinicznej przedstawiła temat “Psychologiczne zmiany i potrzeby osób starszych”.  Uczestnicy zadawali pytania, włączyli się w dyskusję i wspólnie wypracowali przykłady działań dla osób starszych mające na celu zmiejszenie ich poczucia osamotnienia, angażujące ich w życie społeczne oraz wspierające dobrą kondycję psychofizyczną osób starszych.

Przewodnicząca Dzieła Kolpinga na Słowacji, Alžbeta Danielová, która z wykształcenia jest nauczycielka i w tej roli angażuje się w działania stowarzyszenia, zaprezentowała swoje doświadczenia i przedstawiła działania  bazujące na technologii cyfrowej w życiu i aktywnościach skierowanych do osób starszych.

Piątkowy poranek uczestnicy spędzili na nauce tańców przy wsparciu mistrza tanecznego Karola Zaťko. Wydarzenie służyło promocji aktywności fizycznej wśród seniorów oraz podkreśliło piękno różnorodności kulturowej w Europie. Wybrane tańce jak czardasz czy polonez okazały się być w zasięgu kondycji fizycznej osób starszych, które bez większych trudności opanowały podstawowe kroki taneczne.

Fundację Dzieła Kolpinga w Polsce podczas warsztatów reprezentowali przedstawiciele Kolpingowskich Klubów Seniora z Krakowa – Nowego Bieżanowa, Krakowa- Klubu Celtyckiego oraz Chełmka.

Ostatniego dnia warsztatów odbył się finalny program z udziałem zaproszonych przedstawicieli władz lokalnych i lokalnej społeczności, podczas którego uczestnicy zaprezentowali wypracowane wspólnie działania angażujące osoby starsze. Odbyła się degustacja wspólnie przygotowanych potraw, pokaz pieśni i tańców folklorystycznych, wystawa prac malarskich przygotowanych przez seniorów oraz ewaluacja spotkania z podkreśleniem najciekawszych elementów warsztatowych.

Całe tygodniowe spotkanie odbyło się w duchu międzykulturowym, opiekunowie poszczególnych grup narodowych zapewniali wsparcie w tłumaczeniu wykładów i dyskusji na języki narodowe. Seniorzy próbowali również rozmawiać bezpośrednio – odkrywając jak wiele łączy Słowian z Europy południowej i środkowo – wschodniej.

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Active citizenship by making lifelong learning among seniors a reality“ (Aktywne obywatelstwo poprzez urzeczywistnienie idei uczenia się przez całe życie wśród seniorów) finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.

Zdjęcia: P. Kwapik, E. Sestakova

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł