Dla wielu osób ekologia stała się bardzo ważna, niech Twoja organizacja nie zostaje w tyle i pokaże, że środowisko naturalne to jeden z jej priorytetów!
A właściwie dlaczego nie zaimplementować koncepcji zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa – w trzecim sektorze, obszarze wrażliwym społecznie? Nic nie stoi na przeszkodzie! Nauczymy Cię jak to zrobić.
Fundacja dzieła Kolpinga w Polsce realizuje projekt pt. „Zielona organizacja odpowiedzią na potrzeby czasu”. Celem projektu jest podniesienie jakości i standardów zarządzania w organizacjach obywatelskich poprzez opracowanie i wdrożenie programu edukacyjnego pn. ZRÓWNOWAŻONY PROGRAM DLA LIDERÓW SPOŁECZNYCH.
Głównym celem programu dla liderów społecznych jest wyposażenie uczestników w wiedzę, wzmocnioną praktycznymi umiejętnościami oraz proekologiczną motywacją do zmiany postaw i codziennych zachowań w funkcjonowaniu organizacji społecznej zarówno w wewnętrznym wymiarze jak i działaniach na zewnątrz. Program ma przygotować liderów NGO do systemowej poprawy zarządzania w organizacjach obywatelskich oraz wypracowywania i wdrażania „zielonych standardów” działania organizacji obywatelskich.
Masz pytanie? Skontaktuj się z nami:
akademia@kolping.pl
ANNA WIŚNIEWSKA
specjalistka ds. szkoleń
Tel.: +48 12 418 77 61
ZOBACZ, CO JUŻ SIĘ WYDARZYŁO W PROJEKCIE:
2023 roku nasi eksperci przeprowadzili bezpłatne webinary skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych tematyką zarządzania zrównoważoną organizacją społeczną, chcących poszerzyć swą wiedzę i kompetencje oraz zainteresowanych udziałem w programie edukacyjnym pn. ZRÓWNOWAŻONY PROGRAM DLA LIDERÓW SPOŁECZNYCH.
NGO przyszłości – odporna i zrównoważona organizacja – webinarium
Data: 18 listopada 2024 r. (poniedziałek), godz. 17:00-20:00, spotkanie online
Prowadząca: Magdalena Szczudło
Organizator: Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce
REKRUTACJA na to wydarzenie już się zakończyła
Program webinarium:
Cel spotkania:
Webinar ma na celu zapoznanie uczestników z kluczowymi zasadami zrównoważonego rozwoju oraz wypracowanie pomysłów i rozwiązań, które pomogą organizacjom pozarządowym dostosować się do wyzwań współczesności, takich jak zmiany klimatyczne i dostępność zasobów.
Metoda webinarium: warsztat przyszłościowy i przewidywanie przyszłości.
Sesja 1: „Wizja NGO Przyszłości” – jak stworzyć odporną i zrównoważoną organizację?
Cel: Zrozumienie pojęcia zrównoważonego rozwoju w kontekście organizacji pozarządowej. Zidentyfikowanie wyzwań, jakie stoją przed NGO w obliczu zmian klimatycznych i ograniczonych zasobów naturalnych.
- Wprowadzenie i inspiracja
- Symulacja przyszłości – „Scenariusze Przyszłości 2050
- Burza mózgów
Sesja 2: „Mapa Przyszłości” – zasoby i pomysły na zrównoważoną transformację
Cel: Wspólne opracowanie listy praktycznych rozwiązań i pomysłów na zrównoważone działania oraz analiza zasobów potrzebnych do ich wdrożenia.
- Generowanie pomysłów (Burza mózgów i mapa myśli)
- Analiza zasobów
- Priorytetyzacja działań
Sesja 3: „Kroki milowe do zmiany” – strategia wdrożenia działań
Cel: Stworzenie harmonogramu wdrożenia działań na najbliższe lata. Uczestnicy opracują plan przyszłości, który pozwoli na realizację pomysłów zgodnie z ich zasobami i możliwościami.
- Planowanie etapów wdrożenia
- Ćwiczenie: Wizja przyszłości 2030
- Podsumowanie i wnioski
Sylwetka prowadzącej:
Magdalena Szczudło – specjalistka ds. innowacji społecznych, trenerka.
W latach 2020-2023 pełniła funkcję Animatorki innowacji społecznych w ramach projektu Inkubator Włączenia Społecznego (POWER 2014-2020), którego celem była animacja, inkubacja, opracowanie i testowanie 60 innowacyjnych rozwiązań w obszarze włączenia społecznego w tym z wykorzystaniem koncepcji zrównoważonego rozwoju, następnie w ramach projektu pełniła rolę Opiekunki innowacji społecznych wspierając 14 organizacji w pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu jakości i dostępności usług społecznych.
Posiada wieloletnie doświadczenie w wspieraniu NGO w ich rozwoju instytucjonalnym poprzez realizację szkoleń, warsztatów, konsultacji w ramach takich projektów jak m.in: „Profesjonalne NGO”, „Małopolska Sieć NGO”, „Działamy lokalnie i profesjonalnie”, „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”.
Posiada też doświadczenie w pracy międzynarodowej w ramach 4 projektów partnerstw strategicznych na rzecz innowacji społecznych programu Erasmus+ oraz projektu INTERREG EUROPA. Posiada certyfikat z zakresu metodyki zarządzania projektami Komisji Europejskiej PM².
Przywództwo w zrównoważonym zarządzaniu organizacją – webinarium
Data: 30 października 2024 r. (środa), godz. 10:00-13:00, spotkanie online
Prowadzący: Robert Kawałko
Organizator: Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce
REKRUTACJA na to wydarzenie już się zakończyła
Program webinarium:
- Co wyróżnia zrównoważone organizacje i ich liderów.
- Strategia ku równowadze. Twój pomysł na zieloną organizację i jak zamienić go w plan.
- Trzy kapitały – jak rozwija się zdrowa organizacja.
- Kultura organizacyjna – tworzenie środowiska, w którym lubi się pracować i zarządzać.
- Przywództwo i komunikacja – tworzenie zespołów i organizacja pracy oparta na równowadze.
- Zarządzanie wydajnością.
- Zielona przyszłość – jak żyć w zgodzie z otoczeniem i samym sobą.
Sylwetka prowadzącego:
Robert Kawałko – trener, mentor, ekspert ds. zarządzania i PR, fundraiser.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz stypendysta Uniwersytetu Fryburskiego w Szwajcarii. Kierował działami marketingu kolejno w dwóch firmach z branży IT, a od 2001 jest fundraiserem organizacji pozarządowych.
Prowadzi firmę doradczą specjalizującą się w PR, fundraisingu, szkoleniach i doradzaniu organizacjom. Współtworzył wiele kampanii dobroczynnych i doradzał przy ich wdrażaniu. Jest autorem licznych publikacji na temat fundraisingu i zarządzania organizacjami.
Prezes oraz inicjator Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. Były wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Fundraisingu (EFA). Prezes i założyciel fundacji Polski Instytut Filantropii, twórca polskich kampanii dobroczynnych „Dobry Testament” i „Kilometry Dobra”.
WARSZTATY PARTYCYPACYJNE
21 października 2024 roku zrealizowaliśmy warsztaty online w ramach projektu „Zielona organizacja odpowiedzią na potrzebę czasu”. Wzięło w nich udział 9 liderów NGO z całej Polski.
Wspólnie wypracowaliśmy rekomendacje dotyczące powstającego kursu „Lider zrównoważonego rozwoju”. Skoncentrowaliśmy się na praktycznych umiejętnościach, takich jak:
- pozyskiwanie funduszy
- współpraca z biznesem
- rozwijanie kompetencji cyfrowych
- przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu
Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział i wartościowe sugestie.