« Powrót

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Udostępnij

Świat patrzy obecnie z wielkim niepokojem i przerażeniem na Ukrainę. Myślami jesteśmy z ludźmi tam przebywającymi, wśród nich z blisko 700 Siostrami i Braćmi w Dziele Kolpinga.

Solidaryzując się z nimi, mamy nadzieję i modlimy się o pokojowe rozwiązanie konfliktu z Rosją. Mówimy wspólnie z Międzynarodowym Dziełem Kolpinga: Drogie Siostry i Bracia, jesteśmy z Wami w niepokoju i stoimy u Waszego boku, nie jesteście sami!

W imieniu Dzieła Kolpinga w Polsce przekazaliśmy list ze słowami wsparcia na ręce sekretarza naczelnego Dzieła Kolpinga na Ukrainie, Vasyla Savki:

„Dokładnie przed 8 laty przeżywaliśmy wraz z Wami przełomowe dni zmagań o wolność Waszej  Ojczyzny przesyłając słowa solidarności i poparcia.  Dziś znów  jesteśmy  z Wami w tej wielkiej próbie odwagi i gotowości do je obrony.

W imieniu Dzieła Kolpinga w Polsce, sióstr i braci z naszych Rodzin Kolpinga –  przesyłamy Wam zapewnienie o naszej braterskiej przyjaźni i solidarności w obliczu haniebnego napadu rosyjskiego agresora na wschodnie obszary Waszego Kraju. W Polsce znamy cenę wolności, którą „ krzyżami  się mierzy”, dlatego prosimy Boga o oddalenie groźby wojny, która zawsze jest wielką tragedią i niewybaczalnym  błędem. Wierzymy, że jest wielu ludzi dobrej woli, dzięki którym pokój jest możliwy…”

Zdjęcie wykonano w 2017 r. we Lwowie, podczas Zebrania Kontynentalnego Europejskiego Dzieła Kolpinga, którego organizatorem było Dzieło Kolpinga na Ukrainie.

DZIEŁO KOLPINGA NA UKRAINIE

Kolping Ukraina – to małe, aktywne Dzieło Kolpinga, które z wielkim sercem realizuje różne projekty społeczne, a w ostatnich latach bardzo zaangażowało się w pomoc osobom przesiedlonym z regionów kraju ogarniętych wojną.

Załączony film przybliża te działania. Specjalnie dla polskich widzów przetłumaczyliśmy treść filmu, którą można przeczytać poniżej.

UKRAINA- kraj między nowa perspektywą, a wielkimi problemami. Wojna z Rosją zmusiła miliony ludzi do ucieczki. Wielu z nich musiało rozpocząć nowe życie w innej części kraju. Kolping Ukraina wspiera ich w tych działaniach. Na przykład tutaj – w Iwano-Frankiwsku, gdzie lokalne Centrum Kolpinga jest popularnym punktem kontaktowym dla uchodźców z głębi kraju. Znajdują tu wszelkiego rodzaju pomoc integracyjną, organizowaną dobrowolnie przez członków stowarzyszenia. Państwo robi po prostu za mało. Rozwiązywanie problemów poprzez zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego w byłym kraju komunistycznym nie jest czymś oczywistym.

VASYL SAVKA, dyrektor zarządzający Dzieła Kolpinga na Ukrainie: „Zawsze tak było z ludźmi, że ktoś przyjdzie i rozwiąże wszystkie problemy. Wiele pokoleń wychowało się w tym sposobie myślenia. I oczywiście trudno jest nagle uzyskać wolność, nagle móc się zaangażować, nagle stworzyć sobie możliwości.

Możliwości – np. nowa praca. Te kobiety chcą kształcić się w zawodzie kosmetyczki. Anna Darsaniya pochodzi z Doniecka, jednego z najbardziej zniszczonych regionów we wschodniej Ukrainie. Z pomocą działań edukacyjnych Kolpinga rozpocznie nowe życie tutaj, w Iwano-Frankiwsku.

ANNA DARSANIYA, uchodźczyni z Doniecka: „Kwalifikacji, które uzyskałyśmy na wschodzie, często nie możemy tutaj wykorzystać. Region ten jest znacznie bardziej zorientowany na usługi niż przemysł. Kształcenie tutaj nie tylko pomaga nam w znalezieniu pracy i utrzymaniu rodzin, ale także przyczynia się do integracji uchodźców wewnętrznych.”

Również dzieci muszą zostać odpowiednio przyjęte. Svetlana Tarahkalo jest wolontariuszką prowadzącą kursy opieki w ośrodku. Ponieważ sama uciekła wiele lat temu, wie, jak wiele dzieci przeżywa traumę i że wymagają one szczególnej uwagi. Kilka godzin zabawy pod nadzorem pomaga im poradzić sobie z nową sytuacją i odciąża rodziców.

SVETLANA TARKHALO, wolontariuszka: „Niektóre z dzieci to uchodźcy wojenni, którym coś odebrano. I chcemy dać im coś w zamian. Ale miejscowe dzieci są dla nas równie ważne. Jeśli zaprzyjaźnią się z dziećmi uchodźców, w istotny sposób przyczyniają się do integracji. Mogą to wykorzystać, jak tylko chcą. Istnieją duże różnice w kulturze i języku tu na zachodzie Ukrainy.”

Około 100 km dalej na północny zachód znajduje się duże miasto Lwów. Kolping podjął tu kolejny problem społeczny. Katerina Ostrovska i jej zespół opiekują się osobami z autyzmem. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ na Ukrainie osoby z niepełnosprawnościami to wciąż temat tabu. Często są one ukrywane przez swoje rodziny. I uznane jako niezdolne do nauczania. Katarina – sama będąca matką autystycznego dziecka – dostrzegła potrzebę działania i wraz z Rodziną Kolpinga założyła ośrodek wsparcia.

KATERINA OSTROVSKA: „Dzięki temu projektowi osoby z autyzmem zyskują nową perspektywę. Nie są już zamykane w instytucjach, ale dzięki tej pracy mogą znów poczuć się częścią społeczeństwa. I prowadzić bardziej normalne życie.”

W małej drukarni w Centrum Kolpinga ludzie tacy jak Julia wykonują proste prace. Tworzone tu broszury są tematycznie związane z autyzmem i mają pomóc w jego wyjaśnieniu.

JULIA: „Bardzo lubię pracę w drukarni, lubię składać kartki i tworzyć książki”.

Praca z osobami niepełnosprawnymi czy integracja uchodźców wojennych – wszystkie działania Dzieła Kolpinga na Ukrainie mają na celu stworzenie silnego społeczeństwa obywatelskiego. Pomoc dla samopomocy oraz żywa i uczciwa współpraca – to wartości, którymi kieruje się KOLPING.

Już dziś możesz pomóc

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć Dzieło Kolpinga

20 zł
50 zł
100 zł
250 zł