WIADERKO PRĄDU

Podaruj Ugandzie Wiaderko Prądu!

Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce zrealizowała w latach 2015-16 akcję „Wiaderko prądu”. Dzięki niej każdy mógł zmienić życie mieszkańców Ugandy i pomóc w wyposażeniu małych wiosek w panele słoneczne, które dają ich mieszkańcom prąd.

Słońce w Ugandzie zachodzi o 18:00. Od tej godziny wszyscy używają lamp naftowych. Źródłem oświetlenia domów jest też palenisko w izbie. Niestety spaliny powodują choroby oraz pożary. Paliwo jest zaś kosztowne na terenach odległych od miast, a jego spalanie zatruwa środowisko. A przecież dostęp do energii elektrycznej jest fundamentalny zarówno dla osobistego jak i ekonomicznego rozwoju.

Jako Fundacja Dzieła Kolpinga w Polsce postanowiliśmy przyczynić się do poprawy sytuacji Rodzin Kolpinga w Afryce. Wspólnie z Dziełem Kolpinga w Ugandzie rozpoczęliśmy akcję Wiaderko Prądu. Za zebrane dzięki akcji „Wiaderko Prądu” pieniądze, zakupiliśmy panele słoneczne, które zamontowano w małych ugandyjskich miejscowościach w dystryktach Jinja, Kibale, Hoima, Kasese, Arua, Kabale i Lira.

Wszystkie osoby, które dostaną prąd to członkowie Dzieła Kolpinga w Ugandzie.

Tutaj na zdjęciu Rodzina Kolpinga z Wabiku prezentuje zestaw paneli solarnych.

Esther jest uczennicą drugiej klasy szkoły podstawowej w Kiduma. Jest zdolną i zaradną dziewczynką. Bardzo dobrze radzi sobie z wykonywaniem wielu prac domowych. Po powrocie ze szkoły, do jej obowiązków (jak wielu innych afrykańskich dzieci) należy m.in. przyniesienie wody z pobliskiej, płytkiej studni. Musi również przyprowadzić z pastwiska do zagrody krowę, którą posiada rodzina. Dopiero po wypełnieniu obowiązków domowych Esther może zająć się odrabianiem zadanych lekcji i nauką. O tej porze jest już jednak zupełnie ciemno.

Poznajcie Muhido, która mieszka w małej miejscowości Kathembo we wschodniej Ugandzie. Muhido to bardzo przedsiębiorcza, młoda kobieta, która dzięki mikrokredytowi pozyskanemu od Dzieła Kolpinga w Ugandzie otworzyła swój własny sklep! W sklepie Muhido ma m.in. panele słoneczne, które są wykorzystywane do produkowania prądu w domach. To właśnie z takich lokalnych sklepów będziemy kupować panele w ramach akcji. Wspierając kampanię Wiaderko Prądu wspierasz więc również lokalnych przedsiębiorców.

Od początku akcji udało się zebrać aż 15308 PLN!

Oznacza to, że 18 domów w Ugandzie będzie miało prąd ze słońca.  Ale te rodziny tak naprawdę otrzymają coś o wiele więcej – MOŻLIWOŚĆ ROZWOJU I WYJŚCIA Z BIEDY!

Rodziny Kolpinga w Polsce zorganizowały szereg działań promocyjnych i fundraisingowych: